Samochód dostawczy jest dla wielu firm podstawowym narzędziem pracy. Zakup takiego pojazdu traktowany jest jak inwestycja, która w pewnym przedziale czasu ma....

moto, samochód, motoryzacja

Jak wybrać samochód dostawczy?

2015-12-06 | Gorol

Samochód dostawczy jest dla wielu firm podstawowym narzędziem pracy. Zakup takiego pojazdu traktowany jest jak inwestycja, która w pewnym przedziale czasu ma przynieść określone zyski. Wybierając samochód dostawczy, należy wziąć pod uwagę szereg czynników, które warunkują zaspokojenie oczekiwań nabywcy. Warto również poradzić się ekspertów w tym zakresie (przykładowo na stronie http://www.uni-truck.eu/samochody-dostawcze)

Rozmiar ma znaczenie

Pierwszy czynnik, na który należy zwrócić uwagę, to rozmiar pojazdu. W samochodach dostawczych kluczową rolę odgrywa przestrzeń ładunkowa, potocznie nazywana paką. Poszczególne warianty jednego modelu różnią się nie tylko długością, ale także szerokością i aranżacją przedziału towarowego. Przed dokonaniem wyboru warto określić potrzeby swojej firmy. Nie każdy "dostawczak" (dotyczy to przede wszystkim mniejszych modeli) jest dostosowany do transportu europalet. Nie należy też przesadzać w drugą stronę. Za warianty z większym nadwoziem trzeba zapłacić wyższą cenę, zatem jeżeli połowa przestrzeni ładunkowej ma być wypełniona wyłącznie powietrzem, ponoszenie dodatkowych kosztów nie ma najmniejszego sensu.

Podstawą w samochodach dostawczych jest ich ładowność

Mówiąc o możliwościach przewozowych w samochodach dostawczych, nie można nie uwzględnić ładowności pojazdu. Każde auto można obciążyć ściśle określoną masą, w niektórych przypadkach będzie ona większa, w innych mniejsza. Tutaj również warto określić potrzeby swojej firmy. Inne zapotrzebowanie będzie przedstawiał skład materiałów budowlanych, a inne hurtownia opakowań z tektury. Zawsze należy mieć na uwadze określony przez producenta limit. Przeciążenie pojazdu nie tylko doprowadzi do jego przyspieszonego zużycia, ale także spowoduje realne zagrożenie w ruchu drogowym. Przekroczenie limitu ładowności znacząco zwiększa drogę hamowania i pogarsza prowadzenie pojazdu, zwłaszcza w sytuacjach ekstremalnych. W tym temacie warto zatem zostawić pewien margines i kupić pojazd z większą ładownością, niż potrzebujemy.

Artykuły powiązane: